56. TROİA FESTİVALİ’NE SAYILI GÜNLER KALDI (04.08.2021)

04 Ağustos 2021 10:16
56. TROİA FESTİVALİ’NE SAYILI GÜNLER KALDI (04.08.2021)

Uluslararası Troia Festivali’nin 56’ıncısı, 2 yıl aradan sonra  9-13  Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Covid-19 pandemisi süresinde psikolojik olarak da yıpranan kentli, festival ile keyifli vakit geçirecek.

56. Uluslararası Troya Festivali, iki yıldır gerçekleştirilemiyordu. 2019 yılında ekonomik problemler, 2020 yılında ise covid-19 pandemisi nedeniyle 56’ıncısı gerçekleştirilemeyen Uluslararası Troia Festivali için son hazırlıkları ise son hızla devam ediyor. Covid-19 aşılamalarının da salgınla mücadele konusunda avantaj sağlamasıyla bu yıl gerçekleştirileceği öğrenilen festival, geçtiğimiz yıllardaki büyük bir organizasyon şeklinde olmayacak. Daha yerel ölçekli düzenlenecek olan festival 9-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Detaylar ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

‘TROİA DÜNYAYA MAL OLMUŞ BİR ŞEHİR’

Uluslararası Troia Festivali ve Troia’nın önemi hakkında görüşlerini aldığımız Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı Yönetmi Kurulu Başkaı, Enver Sadık Yılmaz, Troia’nın yüzyıllardır süregelen önemine değindi. “Troia tüm dünyaya mal olmuş bir kent, kültür. Tüm dünya Troia’yı konuşmaya devam ediyor. Okullarda Troia’ya dair bilgilerin bulunduğu kitaplarla dersler veriliyor” diye vurgu yapan Yılmaz, Troia’yı duyurmak ve daha çok tanıtmak için çeşitli etkinlik ve projelerinin olduğunu belirtti.

‘ANADOLULU TROİA’

Öte yandan Yılmaz, Troia’nın bir Anadolu kültürü olduğuna değinerek, “Bu kadar çok konuşulan bir kentin Anadolu olduğunu, Anadolu’da olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yunan topraklarında olduğu düşünülüyor. Ama biz bunu arkeolojik verilerle kanıtladık. Korfmann, Hitit bağlantılarını aktardı. Bizde Troya’yı en fazla ve en iyi şekilde duyurmaya, anlatmaya devam ediyoruz. Festival de bu nedenle önemli. Geçtiğimiz senelerde farklı sebeplerle yapılamamıştı. Bu yıl küçük de olsa festival düzenlemek istedik” sözlerine yer verdi.

Troia için farklı projelerinin de olduğunu belirten Yılmaz, “Troia için farklı projelerimiz de var. Masal okumaları yapacağız. Cumartesi günü Troia masalları, Çanakkale masallarının anlatıldığı bir programı Çanakkale Belediyesi’nin ve bizim sosyal medyamızdan takip edebilirsiniz” dedi.

Damla YELTEKİN

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler