Başkan Şahin’den ‘teşekkür’ eleştirisi (18.01.2022)

18 Ocak 2022 09:27
Başkan Şahin’den ‘teşekkür’ eleştirisi (18.01.2022)

AK Parti Çan İlçe Başkanı Ömer Şahin, pandemi döneminde gerek esnafa gerekse vatandaşlara yapılan yardım ve destekler için teşekkür etti.

Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Seçimleri’nde sahneye çıkan isimlerin, pandemi döneminde esnafa yapılan yardım ve desteklerle ilgili açıklamalarda ve bilgilendirmelerde bulunduğunu, ancak bu destek ve yardımlar için Devlete ve Hükümete teşekkür edilmemesini eleştiren AK Parti Çan İlçe Başkanı Ömer Şahin; “Devletimize bir teşekkür bekledik ama gelmedi. Gelmeyince de o teşekkürü biz edelim dedik” dedi. 

Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimlerinin Çan ilçesine hayırlı olmasını temenni eden Başkan Ömer Şahin, seçim sonucunda yeniden göreve gelen Emin Görgün ve yönetim kuruluna başarılar diledi. AK Parti Çan İlçe Başkanı Ömer Şahin yaptığı açıklamada; “Sahnede konuşma yapan yetkili kişiler pandemi döneminde esnafımıza yapılan yardım ve desteklerle ilgili açıklamalarda ve bilgilendirmelerde bulundular. Bu açıklamaları ve bilgilendirmeleri ve ayrıca bu konudaki gayretleri için kendilerine çok teşekkür ederiz. Beklerdik ki bu açıklama ve bilgilendirmeleri esnasında pandemi döneminde esnafımıza yapılan bu yardım ve desteklerin asıl mimarı olan Devletimize ve Hükümetimize de bir teşekkür edilsin. Fakat bu konuda ne Devletimize, ne Hükümetimize, ne Cumhurbaşkanımıza, ne Bakanlarımıza ne de Valilerimize ve Kaymakamlarımıza teşekkür ifadesi içeren bir cümle sarf edilmedi. Her ne kadar marifet iltifata tabi olsa da iltifat olmadı diye Devletimiz ve Hükümetimiz esnafımızın ve vatandaşlarımızın yanında olma marifetinden asla vazgeçmeyecek, bu marifetine her zaman olduğu gibi bundan sonra da azim ve kararlılıkla devam edecektir” diye konuştu. 

“Yardım ve desteklerin asıl mimarlarına teşekkür edilmemesi üzücüdür”

“Pandemi döneminde Çanakkale İli bazında esnafımıza; 51.463.000,00-TL Gelir Desteği, 3.699.561,00-TL Kira Desteği ve 747.536,00-TL Ciro Kaybı Desteği olmak üzere toplamda 55.910.097,00-TL'lik yardım ve destek yapılmıştır” diyen Başkan Şahin; “Türkiye genelinde ise esnafımıza yapılan bu yardım ve desteklerin toplamı 4.644.595.215,00-TL'yi bulmuştur. Bu yardım ve desteklerin kaynağı ise İlgili Bakanlıklar yani Devletimiz ve Hükümetimizdir. Ayrıca Belediyelere ait taşınmazlarda, pandemi sebebiyle alınan ve alınacak tedbirler sebebiyle geçici olarak faaliyetleri durdurulan işyerleri kullanılamayacağından, faaliyetlerinin durdurulduğu süre boyunca kira bedellerinin tahakkuk ettirilmemesi ve ayrıca bu süreler kadar sözleşme sürelerinin uzatılması için Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü'nce 19/03/2020 Tarih ve 2020/7 Sayılı Genelge yayınlanmıştır. Belediyelerimiz de Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğümüzün bu genelgesine istinaden faaliyetleri durdurulan mülkiyetlerindeki işyerlerinden faaliyetleri durdurulduğu sürece kira almamışlardır. Yapılan bu yardım ve desteklerde, bu yardım ve desteklerin asıl mimarı olan Devletimizin ve Hükümetimizin katkılarından hiç bahsedilmeyince biz de esnafımızın ve vatandaşlarımızın doğru ve tam bilgiye ulaşabilmesi için bu açıklamayı yapmak durumunda kaldık. Belki her ihtiyaç tam manasıyla karşılanamamış olabilir, gözden kaçan hususlar olabilir ama Devletimiz'in elindeki tüm imkanları seferber etmiş olmasına rağmen tek bir kelime ile dahi bu yardım ve desteklerden bahsedilmemesi, bu yardım ve desteklerin asıl mimarlarına teşekkür edilmemesi üzücüdür” şeklinde konuştu.

Başkan Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Kamuoyuna yapılacak açıklamalar ve bilgilendirmelerde bir karışıklığa meydan verilmemesi açısından kullanılan ifadelere ve süreçlerin tam olarak dile getirilmesine dikkat edilmesi halkımızın doğru ve tam bilgilendirilmesi açısından son derece önemli ve gereklidir. Bu nedenle kamuoyuna bu konuda açıklama yapan ve yapacak olan kişi ve kurumlardan daha dikkatli ve özenli açıklamalar yapmalarını ve yapılan yardım, destek, yatırım ve hizmetlerde hakkı olan kişilere haklarını vermelerini beklemekteyiz. Son söz olarak pandemi döneminde gerek esnafımıza yapılan yardım ve destekler için ve gerekse de vatandaşlarımıza yapılan yardım ve destekler için Devletimize, Hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Valilerimize ve Kaymakamlarımıza çok teşekkür ederiz”

Murathan Yıldırım  

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler