Bayramiç’te önemli proje (20.01.2022)

20 Ocak 2022 08:36
Bayramiç’te önemli proje (20.01.2022)

Bayramiç ilçesinde ‘Herşeyin Başladığı Yer, Truva İda Dağı Projesi’ hazırlandı.

"Bayramiç Turizminin Geliştirilmesi Planı" kapsamında; "Her Şeyin Başladığı Yer, Truva İda Dağı Projesi" hazırlandı. Kaymakamlık Proje Ekibiyle gerçekleştirilen toplantıda Bayramiç Kaymakamı Alper Taş projeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaymakam Taş; “Truva Efsanesi bildiğiniz gibi Antik Dönemi anlatan en önemli konulardan biri. Truva Efsanesinde anlatılan hikayeye göre tüm olayların başlangıcı; üzerinde 'En Güzele' yazısı yazan altın elmanın kendilerine ait olduğunu iddia eden Hera, Artemis ve Afrodit arasında anlaşmazlığa neden olması ve aralarında seçimi yapmak üzere Paris'in görevlendirilmesiyle başlıyor. Tarihi olarak 'Anlaşmazlık Elması' olarak isimlendirilen altın elmanın bu anlamda deyimlere konu olacak şekilde yaygınlaştığını görüyoruz” dedi.

“Herkes, Kazdağları’nı ziyaret etmeli”

“Parisin, yaptığı seçim ise literatürde 'Parisin Yargısı' olarak ifade ediliyor ve bu iki olay mitelojik hikayeye göre Truva Efsanesinde geçen 'tüm olayların' başlamasının nedeni olarak gösteriliyor” diyen Kaymakam Taş; “Efsane açısından bu kadar önemli olması nedeniyle 'Anlaşmazlık Elması' ve 'Parisin Yargısı' konuları, Antik Çağ ve Rönesans döneminde bir çok hikayeye konu olmuş ve bir çok yağlı boya tuvali yapılmıştır. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist Truva savaşının geçtiği yerleri ziyaret ediyor. Başlangıç noktası olması nedeniyle, Truva Efsanesini anlamak isteyen tüm ziyaretçilerin, hikayenin başladığı yer olan İda yani Kazdağları’nı ziyaret etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaymakam Taş sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Proje ekibimizle hazırladığımız; 'Her Şeyin Başladığı Yer, Truva İda Dağı Projesi' bu iki konuyu ön plana çıkartacak şekilde oluşturuldu. Proje ile efsaneyi anlatan görsel materyalleri alanda uygulamayı, hediyelik eşyaların üretilmesini ve bu konularla ilgili tanıtım çalışmaları yapmayı planlıyoruz. Valiliğimizin himayelerinde, tüm paydaş kurum ve kuruluşların destekleri ile gerçekleştirilecek çalışmaların ilçemiz turizminin gelişmesinde önemli katkıları olacağını değerlendiriyoruz."

Murathan Yıldırım

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler