BİGA’DAN YANSIYANLAR

10 Ekim 2016 10:31
BİGA’DAN YANSIYANLAR

BU İDDİA DOĞRU MU

Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, arıtma tesisi açılışında ilçedeki hava kirliliğinden söz etti ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü ile yürütülen çalışmalarda kirliliği ortadan kaldıracak ortak aklı bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Bildiğim kadarıyla 7 aydır başka bir çalışla başlatılmıştı. Sonucunu bilmiyoruz ancak madem kirlilikten kurtulma isteği var, çözümü basit..

Mevcut termik santralin filtresi çalışıyor mu?

Buraya çözüm getirildi mi zaten önemli ölçüde kirlilik azalacak.

Sayın Kuzu’dan aynı gün Helvacı ile ilgili bir iki söz etmesini beklerdim ama….

BİGA’DAN YANSIYANLAR

Biga Tarım Fuarı’nın açılışları bildim bileli iktidar-muhalefet çekişmesine sahne olur. Muhalefet ekonomi üzerinden iktidarı eleştirip yüklenir, iktidar da icraatlarını anlatır ve kendini savunur. Bu hep böyledir.

Kürsüde muhalefetin sesine kulak verdiğinizde sanırsınız ki; insanlar yandı mahvoldu. Göstergeleri hatırlarsanız hiç de muhalefetin gösterdiği bir Türkiye yok. Güncel hayatın gerçeklikleri ile ölçmeye kalkarsınız, yine bambaşka bir tablo. Uzun lafın kısası; iktidar mısın? Ağzınla kuş tutsan, yok hiç bir şey yapmıyorsun. Bakan gözler şaşı değil aslında. Gözleri ve hafızaları perdeleyen , adından da muhalefet diye bahsettiğimiz siyaset böyle.

Neyse…

Konumuz, geçen hafta açılan Biga Gıda ve Tarım Fuarındaki gözlemler.

Muhalefet adına CHP’li Muharrem Erkek, iktidar adına Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan. 

Anayasa Komisyonundan ekonomi çıkar mı? Çıkıyor. Çıkarılıyor demek. Erkek’in konuşması heyecan veren nitelikte değildi ancak ekonomiden çok güncel siyaset olunca dinlemesini bilmek lazım. Erkek ne anlattı?

Vallahi ben bir şey anlamadım.

Bülent Turan çıkıp konuşmaya başlayınca insanlar daha farklı dinlemeye başladı. Buna muhalefeti ve hatta konuk olarak katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da pür dikkat dinledi. Turan farkı çünkü haftada en az iki gün ya televizyon kanallarında, ya ayak üstü basının sorularını yanıtlama yada gündem tartışmaları.

Tabi Turan’ın görevi Grup Başkanvekili olunca her konuda bilgi akışını takip etmek gerekiyor ve doğal olarak ekonomi, dış politika, anayasa, tarım, kısacası her konuda darağacı geniş. Tespitleri paylaşırken insanlar daha heyecan ve merakla dinliyor. Mesela; FETÖ ile mücadele ve ekonomi. İki konu başlığı ayrı ama ikisini paragraf başı öyle bağlıyor ki, hem dünü hatırlıyor insanlar hem bugüne ve dolayısıyla ileri ufku da görebiliyor, en azından yansımaları kafasında test edebiliyor…

Turan, FETÖ ile yatıp, hain örgütle kalkmanın manası olmadığını, soruşturmaların kendi mecrasında  devam edeceğini belirtiyor ve işadamlarına diyor ki “Bakın biz hükümet olarak planladığımız birçok yatırımı öne çekiyoruz. Daha kısa sürede bitirecek hamleler yapıyoruz. 2023 hedeflerimiz arasında bulunan Çanakkale Boğaz Köprüsünün temelini 18 Mart 2017 atacağız. Terörle mücadelede meşru hakkımızı kullanmak için sınır ötesi harekat yapıyoruz ama bunu bunları bahane edip hiçbir işimizi ertelemiyoruz. 15 Temmuz oldu , erteleyelim gibi bir düşünce geliştirmedik.”

Ak Partili Turan’ın bu sözleri aslında yatırımcının,işadamının güven duyması konusunda  psikolojik olduğu kadar trenin vagonlarla birlikte yürümesine motivasyon kat ediyor. Kürsüdeki yansıma fuar alanına anında yansıyor. İnsanlar koltuklarında arkaya daha rahat yaslanıyor. Biraz önce muhalefet temsilcisinin sözleriyle koltuğun veya sandalyenin ucunda eğrelti oturan işadamı Turan konuştuktan sonra arkasına yaslanıyor. Benim fuarda en dikkatimi çeken husus bu oldu.

Üstüne yüklenen Başbakan Binali Yıldırım ve Bigalı Ayhan Gider’in selamlarını da paylaşınca fuar alanı içindeki insanların ağzından “Helal olsun be” dediklerini duyduk. Stand ziyaretlerini hiç girmiyorum çünkü muhalefet resmi açılıştan sonra 50-100 metre dolaşmanın ardından mazeret göstererek fuar alanından ayrıldı.

İktidar adına Turan ne kadar kaldı biliyor musunuz?

Fuar açılışı 16.00’da, fuardan ayrılırken saate baktığımda 19.10’u gösteriyordu.

Hatta bazı STK temsilcileri hala ‘bizim oraya da bekliyoruz’ diye ısrar etmelerine Turan “bir sonraki gelişimde inşallah. Saat 20.00’de Çanakkale’de Siyaset Akademisi programım var. Keşke biraz daha zaman olabilse ama buradan süratle programa yetişmek zorundayım” diye cevap veriyor.

Niye anlattım son anekdotu?

İktidar-muhalefet arasındaki farkı görme…

Tabi fuarın klasikleri de artık değişiyor…

Vatandaş neyin ne olduğunu kavrıyor…

Turan farkı bu noktada önem kazanıyor.

BU İDDİA DOĞRU MU

15 Temmuz kalkışmasının ardından kapatılan ve el konulan FETÖ ile bağlantılı bir dershanenin kaçak katı ile ilgili Çanakkale Belediyesinde müfettiş incelemesi yapılıyormuş. Bu iddia hafta sonu gündeme düştü.

CHP İl ve Merkez İlçe merkezlerinin hemen yanı başında vuku bulduğu iddia edilen kaçak kat meselesi ile ilgili bugüne kadar CHP’li belediye ne yaptı? İddia doğru mu? Kamuoyuna açıklanması gerekir diye düşünüyorum.

Sanki daha önceden böyle bir tartışma yaşanmıştı ama sonra ne oldu bilmiyorum.

İddianın gündeme gelmesiyle birlikte söylentiler ne kadar güncel bilmek hakkımız halk olarak.

UYUYAN HÜCRELER

Terör örgütü FETÖ’nün özel yazılımla geliştirdiği bylock sistemi çözülünce deşifrelerde başladı. Nice uyuyan hücre veya kendini gizleyenler tek, tek çıkarılıyor ortaya. Geçen hafta bu sistemi kullandığı iddiasıyla eski özel kalem müdürü açığa alınmış. Ne kadar doğru bilmiyorum ancak söylentiler Vali oluru ile verilen izinle sahip olduğu beylik tabancasına da el konulmuş.

Çanakkale’de uyuyan hücrelerin örgüt bağlantılarını ortaya çıkarma adına önemli.

Devletin içine bir virüs gibi yerleştirilen hangi hainler varsa çıkarılmalı…

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan açık bir şekilde ifade etti “Yakınım, dostum, arkadaşım deme. Özel ricalar girmeyin bu işlere. “ diyerek devletin içindeki hainleri temizleme adına hem parti teşkilatı hem de kurum amirlerine telkinde bulundu.

O yüzden diyorum, kim varsa çıkarılıp yargıya teslim edilmeli…

Yitirdiğimiz 241 demokrasi şehidimizi kimse unutmasın…

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler