ÇOMÜ'DE VEGAN MENÜ DÖNEMİ BAŞLADI (07.12.2021)

Son Güncelleme : 07 Aralık 2021 10:12
ÇOMÜ'DE VEGAN MENÜ DÖNEMİ BAŞLADI (07.12.2021)

Vegan beslenmek isteyen öğrenciler, kendi aralarında topladıkları dilekçeye Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden olumlu yanıt geldi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde vegan ve vejetaryen beslenen öğrenciler ve personel için yemek çıkartılmaya başlandı.

Toplumda yavaş yavaş bu konuda duyarlılık oluşmaya başlasa da özellikle vegan yaşam biçimini seçen öğrenciler için beslenmek başlı başına büyük bir sorun haline geldi. Son dönemde git gide toplumda yaygınlaşan vegan ve vejetaryen yaşam biçimini tercih eden insanlar ise yemek seçeneği konusunda zorlanıyor. Yemek zorluğunun yağandığı adreslerden biri olan üniversitelerde yiyecek seçeneği bulmak, vegan beslenenler için oldukça zor.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde etik ve ekolojik sebepler başta olmak üzere hayvansal ürünleri kullanmayı reddeden 70 kadar vegan öğrencinin kendi aralarında topladıkları imzaları rektörlüğe teslim edildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yönetimi, öğrencilerinin vegan menü talebini kabul etti.  Aralık ayı itibariyle her gün ÖSEM’de bulunan ayrı bir salonda vegan menü çıkarılacak.

ÇOMÜ’DEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Vegan-vejetaryen yaşam biçimini seçen öğrencilerin talepleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi gibi bazı üniversitelerde çözüme kavuşsa da Türkiye’de hâlâ birçok üniversitede ne yazık ki vegan ve vejetaryen alternatif yok. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin vegan öğrencileri girişimleri sonucu kazandıkları vegan menü hakkıyla diğer şehirlerdeki öğrencilerden daha şanslı. Diğer üniversitelere örnek olan ÇOMÜ’deAralık ayında başlatılan vegan menü uygulaması okul içinde bulunan ÖSEM’de ayrı bir salonda öğrencilere sunuluyor. Konuyla ilgili vegan öğrenciler, “Üniversite yemekhanelerinden yararlanmak her öğrenci için aynı kolaylıkta olmalı. Sömürüsüz, başka canlıların hayatına mâl olmayan etik, vicdani sebepler ile vegan olmuş öğrencilerin temel gereksinimlere hızlı ve kolay ulaşabiliyor olması çok önemli” dedi.

BESLEYİCİ VE LEZZETLİ

ÇOMÜ’nin vegan yemek listesi ise besleyiciliği kadar farklı lezzetleri de bir araya getiren oldukça dikkat çekici yemeklere sahip. Ezogelin, tel şehriye, patates çorbası gibi Anadolu kültürünün geleneksel çorbalarının yanı sıra balkabağı, havuç ve brokoli çorbaları gibi besin değeri yüksek çorbaları da içinde barındırıyor. Barbunya, nohut, fasulye gibi bakliyat yemeklerinin yanı sıra kapuska, enginar, pırasa, karnabahar, kereviz gibi besleyici yeşil sebze yemekleri ile de göz dolduruyor.

İSTEDİĞİNİZ VEGAN YEMEK TARİFLERİNİ İLETEBİLİRSİNİZ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı internet sitesinde yayımlanan vegan yemek listesi açıklama bölümünde ise, “Yemeklerin tümü hayvansal besinlerden veya hayvanlar sayesinde üretilmiş besinlerden arındırılarak üretilecektir. Makarna, kadayıf, şehriye, erişte ve yufka endüstriyel üretim olduğu için bileşiminde sadece ‘içme suyu ve buğday unu veya buğday irmiği’ bulunmaktadır. Bir sonraki menüde görmek istediğiniz yemekleri tarifesiyle birlikte bize gönderebilirsiniz: sks@comu.edu.tr” ifadelerine yer verildi.

Çanakkale Merkez’de 9 ilçelerde ise 11 olmak üzere toplamda 20 adet yemekhanesi olan ÇOMÜ’de ilerleyen zamanlarda farklı yemekhanelerde vegan menü çıkartılabileceğine dair ise yapılan açıklamada, “Vegan, vejetaryen ve hayvansal ürün tüketmek istemeyen öğrenci ve personelimiz için üretilecek yemekler sınırlı sayıda olup sadece (şimdilik) ÖSEM Öğrenci Yemekhanesinde (orta katta) sunulacaktır” denildi.

Damla YELTEKİN

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler