Dünya Koro Günü Kutlandı (16.12.2021)

16 Aralık 2021 09:40
Dünya Koro Günü Kutlandı (16.12.2021)

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Dünya Koro Günü dolayısıyla çevrimiçi etkinlik gerçekleştirdi. Devlet konservatuarı öğretim üyesi Emel Funda Türkmen’in hazırladığı programa Türkiye’nin koro alanındaki en önemli eğitimcilerinden Mustafa Apaydın konuk oldu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Dünya Koro Günü nedeniyle çevrimiçi bir etkinlik düzenledi. Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Emel Funda Türkmen'in hazırladığı ve Türkiye’nin koro alanındaki en önemli eğitimcilerinden Mustafa Apaydın'ın konuk olarak katıldığı çevrimiçi bir söyleşi büyük ilgi gördü.

Türkiye'de koro eğitiminin sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı söyleşiye ÇOMÜ öğrenci ve öğretim elemanlarının yanı sıra tüm Türkiye'den çok sayıda müzikseverler katıldı.

Dünya Koro Günü Tarihçesi

Dünya Koro Günü 1990 yılından bu yana, IFCM (International Federation for Choral Music), ACDA (American Choral Directors Association) ve UNESCO tarafından alınan ortak bir kararla her yıl Aralık ayının ikinci Pazar günü kutlanıyor.

Dünya Koro Günü'nü kutlamak amacıyla 2013'ten bu yana her yıl konserler, söyleşiler, paneller vb. çeşitli etkinlikler ile koro müziği icracıları ve dinleyicileri keyifle buluşuyor. Dünya Korolar Günü, koro eserlerini keşfetmek ve koro dinleme fırsatı sunuyor.

Damla YELTEKİN

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler