HALK BAHÇESİ CÜMBÜŞ YERİNE DÖNÜŞTÜ (14.08.2021)

14 Ağustos 2021 10:49
HALK BAHÇESİ CÜMBÜŞ YERİNE DÖNÜŞTÜ (14.08.2021)

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen 58. Uluslararası Troia Festivali kapsamında gerçekleştirilen renkli etkinlikler, kentliler tarafından büyük ilgi görmeyi sürdürüyor.

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen 58. Uluslararası Troia Festivali bu sene, ‘Sağlığımız Olsun Çanakkale’ sloganı ile gerçekleşiyor. Kentin farklı sokaklarında düzenlenen organizasyonlar sayesinde; kentli covid-19 pandemisinde nefes aldı. 2020 Mart ayından itibaren Türkiye’de de görülmeye başlayan ve sıkı önlem ve tedbirlerin alındığı covid-19 pandemisi nedeniyle dünya genelinde 4 milyonu aşkın insan, Türkiye genelinde ise 52 bini geçkin yurttaş hayatını kaybetti. Fiziksel yönünün yanı sıra psikolojik olarak da vatandaşı etkileyen pandemi sürecinde sıkı önlem ve tedbirlerle gerçekleşen 58. Uluslararası Troia Festivali’ne ilgi büyük.

Festivalin dördüncü gününde de Halk Bahçesi'nde kurulu bulunan birbirinden renkli ve çeşitli stantları Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da eşi Hale Gökhan ile birlikte ziyaret etti. Stant sahipleriyle bir araya gelerek bir süre sohbet eden Başkan Gökhan, çalışmalar ve eserlere ilişkin de bilgiler aldı. Halk Bahçesinde yerel emekler etkinlikleri, Çanakkale Seramik Atölyeleri performans ve ürün tanıtımları, Çanakkale Sanatçıları El Sanatları ve Ürünleri stantları, çocuk aktiviteleri, sihirli balon gösterimi, maskot bando ve animasyon programları festivalin son günü olan bugün de kentlilerimizle buluşacak.

ÇOCUK AKTİVİTELERİNE İLGİ BÜYÜK

Çocuklar için geniş bir alanda kurulan oyun parkurunda; çocuklar maskot bando ile eğlenirken, şişme oyuncaklarda hem enerji topladılar hem de yaşıtlarıyla vakit geçirme imkanı buldular. Çocuk aktivitelerinde; oyun kurucularla keyifli vakit geçiren çocuklar, evlerine sihirli balon etkinliğinden kendilerine hediye edilen balonlarla döndüler. Sosis balonların eğilip bükülerek hayvan şekilleri almasını büyük merak ve ilgi ile izleyen çocuklar, festival etkinliklerinde en çok eğlenen grup olarak festival alanından ayrıldı.

FESTİVALDE BİLE ÜRETMEYE DEVAM ETTİLER

Çanakkale Sanatçıları El Sanatları ve Ürünleri stantları ise renkli görüntülere sahne oldu. Cam işlerinden, mikromozağe, filografiden yağlı boya resimlere, seramikten ahşap işlemeye birçok el sanatları; kentlilerin beğenisine sunuldu. İnce işçilik gerektiren el sanatlarını, stantlarının arkasında da yapmayı sürdüren sanatçılar ise festivalin gerçekleştirilmesinden ve seyirciler ile buluşmaktan mutluluk duyduklarını kaydettiler. Çanakkale’nin ilçelerinden, merkez köylerden gelen el sanatlarının önemli isimleri, sergiledikleri ürünlerle göz doldurdu.

HER ŞEY AHMET ALP BEBEK İÇİN

Stantlar arasında, Ahmet Alp bebeğe destek standı da gözlerden kaçmadı. Gönüllülerden oluşan ve SMA hastası Ahmet Alp bebeğin tedavisi için gece gündüz demezden çalışan stantta Ahmet Bebeğin tedavisi için  düzenlenen kampanya duyurulmaya devam ediliyor; ‘Gemilerimizi bir bir suya bırakıyoruz’ diye konuşan gönüllüler; herkesi duyarlı olmaya çağırıyor. Gönüllüler arasında yer alan Hörü Karadıllı, “Ahmet Alp’in herkesin duyarlılığına ihtiyacı var. 17 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra eve çıktı. Çok kısa süre içinde solunumsal ciddi bir sıkıntı yaşadı. Ölümün eşiğinden döndü. Ailesi ve doktorların müdahaleleriyle hayata geri döndü. Hala kampanyası devam ediyor. Bu hafta gelen bağışlarla yüzde 58 olsa bile daha yolumuz var. Yüzde 42 gibi yüksek bir meblağa ihtiyacımız var. Ve onun zamanı yok” dedi.

“AHMET ALP İÇİN BÜYÜK ŞİRKETLERİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”

“Sık sık haberini yaparsanız çok memnun oluruz. Ayın 30’u Ahmet Alp’inde zaferi olsun istiyoruz. 30 Ağustos’ta kampanya bitiyor ya da sonrasında devamı gelmeyecek diye bir şey yok. Biz o gün hem 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlamak istiyoruz. Hem de Ahmet Alp’in bayramı olsun istiyoruz” sözlerine yer veren Karadıllı, “Daha hızlanalım istiyoruz. Büyük firmaların, büyük şirketlerin desteğine gerçekten ihtiyacımız var. 1 TL bile, 10 TL bile önemli. Benim takip ettiğim 4 bebek Ahmet Alp. Arkadaşlar canlı yayında yazıyordu; ‘Abla ben öğrenciyim. Çevremden 100 lira topladım. Size göndereceğim’ diye. Yeter ki o konuda istekli olalım. Standa olan arkadaşların hepsi görevden geldi. Ben de öyle. Sayıca da çok fazla değiliz. Gönüllü de bulmaya çalışıyoruz. Herkesi gönüllü olmaya da çağırıyoruz. Burada öğrenci arkadaşlarımızın sayesinde İskele Meydanı’ndaki Ahmet Alp kermesini 7/24 açık tutabildik. ‘Hayat’ yaz 1735’ mesaj atmak bile çok önemli” diye vurguladı. Ahmet Alp bebeğin standı, Halk Bahçesinde gerçekleşen etkinliklerin ardından hızla Amfi tiyatroya taşındı. Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu ortaklığında sahnelenen 'Aziz Nesin Kabare' oyunu öncesinde su satarak, Ahmet Alp bebeğe destek olmak isteyen gönüllüler, ‘Her şey Ahmet Alp için’ dedi.

MANDIRA FİLOZOFU, HALK BAHÇESİNDE

Öte yandan festivalin dördüncü gününde ‘Mandıra Filozofu’ olarak hafızalara kazınan Müfit Can Saçıntı'nın 'Her şeye Karşıyım' isimli söyleşisi de kentlilerden büyük ilgi gördü. Müfit Can Saçıntı ve müzisyen Ateş Ayra’nın keyifli müzik eşliğinde devam eden keyifli söyleşisi kentlileri güldürürken düşündürdü. Halk Bahçesi'nde gerçekleşen söyleşiye eşi Hale Gökhan ile birlikte katılan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, program sonunda Saçıntı'ya seramik tabak takdiminde bulundu.

AZİZ NESİN KABARE OYUNU

Bir diğer renkli etkinlik ise Amfi Tiyatro'da gerçekleşti. Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu ortaklığında sahnelenen 'Aziz Nesin Kabare' oyunu, kentlilerden büyük beğeni topladı. Bir vatandaşın oyuna katıldığı, oyunda güldürürken düşündürdü. Başkan Gökhan ve eşi Hale Gökhan'ın da izleyiciler arasında bulunduğu oyun, büyük alkış aldı. Oyun sonunda sahneye çıkan Başkan Gökhan, tüm oyunculara ve ekibe teşekkürlerini sunarak seramik takdim etti. Oyuncuların performansı ayakta alkışlanırken oyun bitiminde, tiyatrocularla beraber Başkan Gökhan’da, kentlileri tiyatro kapanış selamıyla selamladı.

Damla YELTEKİN

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler