İlki düzenlenen Bıçak Kültürü ve El sanatları Festivali Başlıyor (06.08.2021)

06 Ağustos 2021 09:58
İlki düzenlenen Bıçak Kültürü ve El sanatları Festivali Başlıyor (06.08.2021)

Kazdağılarının eteklerinde, Bıçak Kültürü ve El Sanatları Festivali bugün başlıyor. Bu yıl ilki düzenlen festivalde, katılımcılar doğa ve el sanatlarının keyfini çıkartacak.

Homeros’un İlyada Destanında Bin Pınarlı İda ismiyle geçen Kaz Dağları, Bıçak Kültürü ve El Sanatları Festivaline ev sahipliği yapıyor. Festival katılımcıları Kaz Dağlarının, eşsiz ormanları ve endemik türleriyle 6-8 Ağustos tarihleri arasında bir araya gelecek. Kamp ve Doğa Hayatı tarafından organize edilen festivalde; bıçak kültürü ve bıçağın tarihteki yerinin yanı sıra; ahşap üzerine geliştirilen el sanatlarından yoga ve eğlenceye ile kampçılar keyifli vakit geçirecek. 

“ORTAK ALAN ORMAN”

Bıçak Kültürü ve El Sanatları Festivali hakkında Kaleninsesi Gazetesine röportaj veren Ertuğrul Şen, “Kamp, daha samimi bir ortam. Tatil anlayışının doğaya çekilerek daha samimi bir ortama evirilmesi. Bir otele gittiğiniz yapacaklarınız bellidir. Herkesin ayrı bir odası vardır. Herkes kendi grubu ve ailesiyle takılır. Kampta herkes çadırında kalır. Ortak alan ise orman. Kampta kalan insanlar ormanda vakit geçiriyor ve sosyalleşmek zorunda kalıyor. Ormanda, kampta kendisini izole eden, soyutlayan insanlarda oluyor ama genel amaç herkesin doğada buluşup, birlikte vakit geçirerek doğadan keyif almasıdır” ifadelerine yer verdi.

“USTALAR, BIÇAK KÜLTÜRÜNÜ UZUN SÜREDİR SÜRDÜRÜYORLAR”

Festivalin nasıl ortaya çıktığını sorduğumuz Şen, “Bıçak kültürü işlememizin nedeni aslında arkadaşlarımızın bir teklifi. Bizim bir arkadaş grubumuz var. Türkiye’de bilinen bıçak ustaları, devlet sanatçılarından oluşuyor. Bıçak kültürünü, onlar uzun yıllardır kendi ürünleri ve sanatları ile sürdürüyorlar. Biz beraber bir organizasyon yapmak istediler. Kamp yapmak istediklerini ve organizasyonu da bizim yapmamızı istediler. Biz de bunu geliştirerek hem el sanatları hem bıçak kültürü festivaline başladık. Güzel bir konseptle geri dönüş sağladık” diye vurguladı.

“FESTİVALİN ARKASINDA CİDDİ BİR ÇALIŞMA VAR”

“Kampımızın sadece bıçak kültürü ve ustalığı şeklinde olmasın istedik. El sanatlarını işin içine katınca daha çok insana hitap edeceğimiz düşündük. Ahşap heykelciliği, deri işlemeciliği, takı yapma gibi atölyeler kurduk” diye belirten Şen, “Festival katılımcıları, doğada buldukları bir kütüğü işleyerek takı, kaşık, bardak gibi ürünler elde edebilirler. Atölyelerimizde öncelikli olarak atölye hakkında bilgiler verilecek. Sonrasında ise, bıçak kiti, deri kitleri ile kendin yap atölyelerini gerçekleştireceğiz. Atölye yürütücüleri bu anlamda çok donanımlı bir şekilde gelecek. Festivalin arkasında ciddi bir çalışma var” ifadelerine yer verdi.

“BU YIL İLKİ DÜZENLENİYOR”

“Biz aslında kamp olarak Çanakkale Yenice’de bir kamping alanında organizasyonumuzu gerçekleştirecektir. Ama Orman müdürlüğü ve yetkililerle de görüştükten sonra kamp alanımızı değiştirmeye karar verdik. Çünkü ulaşımı zor bir alandı. Son günlerde yaşanan yangınlardan sonra da böyle bir riske girmedik. Eski kamplarımızda büyük bir kamp ateşi yakılırdı. Bu festival kampımızda, bu ateşi yakmayacağız. Bu nedenle Kaz Dağlarının en nadide lokasyonlarından olan Balıkesir’in Akçay Mahallesine bağlı Kızılkeçili Köyü’nün derin ormanlarında bir kamp alanında olacağız. Bu yıl ilki düzenlenen festivalimizin sonraki senelerde Çanakkale tarafında gerçekleşmesini düşünüyoruz” dedi.

“SOSYAL FARKINDALIK PROJELERİNE DE DESTEK OLUYORUZ”

“Atölyelerimizde dolu dolu olacak. İlk gün yerleşme ve hazırlıkla geçecek. İkinci yani cumartesi günü ise atölyelerle dolu dolu bir programımız olacak” sözlerine yer veren Şen, geçmişte de kamp etkinlikleri düzenlediklerine dikkat çekerek, “Sosyal farkındalık projelerine de destek oluyoruz. Bunlar için etkinlik de düzenliyoruz. Mesela; 2018 yılında Salda Gölü’nde bir etkinlik düzenlemiştik. Sokak Hayvanları için mama ve nakit yardım konseptiyle. Orada bir barınağa yardımcı olmuştuk. Kitap kampı düzenlemiştik. Doğu’da bir köy okuluna kütüphane açmak için. Kitapları okula gönderdik. Sosyal farkındalık projelerine de etkinlik düzenleyerek yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Damla YELTEKİN

Festival çağrısı ise, “Ülkemizin oksijen deposu Kaz Dağları’nın eşsiz doğasında vakit geçirirken; usta ellerden birçok atölye, keyifli etkinlikler ve tam olarak doğallığını koruyan kamp alanımızda mini bir festival havasında geçecek etkinliğimiz için hazır mısınız? Geçtiğimiz yıl bahar aylarından itibaren evlerimizde kalmak zorunda olduğumuz günler nihayet sona yaklaştı. Tüm toplum olarak geride bıraktığımız bu uzun süreç sonrasında; eğlenirken öğreneceğiniz bunun yanında birçok alanda belki de ilk defa deneyimleyeceğiniz atölyeleri barındıran etkinliğimizde, siz değerli doğasever dostlarımızla tekrar buluşacak olmanın heyecanı ile sabırsızlanıyoruz. Toplum olarak asırlardır benimsediğimiz geleneksel kültür ögelerimiz, zanaatlarımız ve çeşitli spor aktivitelerine katılıp, deneyimlerken; aileniz, arkadaşlarınız ve en önemlisi de yeni edineceğiniz kamp dostluklarıyla huzurlu bir hafta sonunda buluşalım”

 

 

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler