Karadağ; “Gerekli tedbirleri önceden almalıyız” (28.01.2022)

28 Ocak 2022 10:03
Karadağ; “Gerekli tedbirleri önceden almalıyız” (28.01.2022)

Çanakkale'de, "Tarımsal Kuraklık İl Kriz Yönetimi 2022 Yılı Değerlendirme Toplantısı" Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Covid-19 pandemisine karşı gerekli önlemler alınarak yapıldı.

Toplantıya; Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, Çanakkale Meteoroloji İl Müdürü Erol Öztabak, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünden Doçent Dr. İsmail Taş, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H.İbrahim Büyükgaga, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İlçe Müdürleri, Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hicri Nalbant,  Çanakkale İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personeli, Devlet Su İşleri 252. Şube Müdürlüğü ve Çanakkale Belediyesi'nden temsilciler ile Sulama Birlikleri ve Sulama Kooperatiflerinin temsilcileri katıldı.

“Üreticilerimizi uyarıyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “Suyun %74'ü tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır. Bu çok ciddi bir rakam. Bizler tarımsal sulamalarda sulama suyu miktarını en asgariye düşürüp, su kaynaklarından en iyi şekilde istifade etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Su her geçen gün bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkıyor. Tarımsal kuraklık bir yerde meydana geldiğinde, toplumun bütün kesimlerini etkilediğini görüyoruz. Doğal afetlerin içerisinde en yıkıcı sonuçlar doğuranı kuraklıktır. Bizler kuraklık meydana gelmeden önce hazırlığımızı yapmamız ve gerekli tedbirleri önceden almamız gerekiyor. İl Müdürlüğü olarak kuraklığın öneminin farkındayız. Bundan dolayı İl ve İlçe Müdürlüklerimizde oluşturulan teknik ekipler tarafından ekili-dikili alanlar ayda en az üç defa kontrol edilerek bakanlığımıza rapor halinde durum iletilmekte. Gerekli görülmesi halinde SMS ve Sosyal Medya Hesaplarımız ile üreticilerimizi uyarıyoruz. Suyu tarımda, sanayide ve evsel kullanımda tasarruflu kullanılmamız gerekmekte. 2022 yılının kuraklığın yaşanmadığı, bol yağışlı ve verimli bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

Toplantıda Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hicri Nalbant, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Murat Şeker de birer konuşma yaptı. Ardından; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren tarafından ‘2021-2022 Yılında Bitkisel Ürünlerin Gelişim Durumları’ , Çanakkale Meteoroloji İl Müdürü Erol Öztabak tarafından ‘2021-2022 Tarım Yılı Yağış miktarları, Tarımsal Kuraklık ve Meteo Uyarı’ , DSİ 252. Şube Müdürlüğü İşletme ve Bakım Baş Mühendisi İmdat Bozkaya tarafından ‘Devlet Su İşleri Kontrolündeki Baraj ve Göletlerin Doluluk Oranları’ , Çanakkale Belediyesi'nden İnşaat Mühendisi Ertan Açıkgöz tarafından ‘Çanakkale İli İçme suyu ihtiyacı ve alınan önlemler’ , Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünden Doçent Doktor İsmail Taş tarafından ‘Suyun Önemi’ konularında birer sunum yapıldı. Toplantı; Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Konusunda katılımcıların görüşlerinin alınmasının ardından sona erdi.

Haber Merkezi

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler