Özmen; “1500’lerden kalma mezar taşı var” (17.09.2021)

17 Eylül 2021 12:55
Özmen; “1500’lerden kalma mezar taşı var” (17.09.2021)

Eceabat İlçesine bağlı Yolağzı Köyü’nün tarihi 1500’lü yıllara kadar uzanıyor. Köy Muhtarı, Hüseyin Özmen, “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden köyümüzü incelemek için heyet geldi. Bir mezar taşı 1500’lü yıllara aitmiş. Köyümüz 800 haneymiş. Çok büyük bir köymüş” dedi.

Eceabat İlçesi’ne bağlı Yolağzı Köyü, 120 nüfusa sahip. Köy Muhtarı Hüseyin Özmen, “120 nüfuslu bir köyüz. Çiftçilik ile geçimimizi sağlıyoruz. Kuru tarım yapıyoruz. Genellikle arpa, buğday, ayçiçeği yetiştiriyoruz ve tahılları tüccarlara satıyoruz. Arazilerimizi artezyen kuyularından suluyoruz” dedi.Elektrik, su, telefon ve alt yapı gibi sorunlarının olmadığını dile getiren Köy Muhtarı Hüseyin Özmen, “Bizim yollarımız çok bozuk. Onların yapılması lazım” ifadelerine yer verdi.

“Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden köyümüzü incelemek için heyet geldi. Bir mezar taşı 1500’lü yıllara aitmiş. Köyümüz 800 haneymiş. Çok büyük bir köymüş” sözlerine yer veren Köy Muhtarı Özmen, tarihi köylerine dikkat ekerek, “Ece Baba yatırımız var. Cuma günleri mum yakılır” dedi.

Köylerinde yemeklerin lezzetine değinen Köy Muhtarı Özmen, “Köyümüz, yemeğin her çeşidini çok güzel yapar” dedi. Kaleninsesi Gazetesi’ni takip ettiklerini kaydeden Muhtar Özmen, “Köy ahalisi, gazeteleri okuyor. İlk elimize aldığımızda; köyümüzden, ilçemizden haber var mı diye bakıyoruz” sözlerine vurgu yaptı.

Haber Merkezi

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler