SLOW FOOD: İyi, Temiz Ve Adil (15.12.2021)

15 Aralık 2021 09:15
SLOW FOOD: İyi, Temiz Ve Adil (15.12.2021)

Çanakkale Gastronomi Derneği, son dönemde hızla yayılan Slow food hareketine dair açıklamada bulundu.

Çanakkale Gastronomi Derneği, Slow Food “İyi, Temiz ve Adil” yaklaşımına dair bilgilendirme de bulundu. Fast Food anlayışına karşı bir akım olarak dünya genelinde benimsenen yaklaşımın manifestosuna dair, şu sözlere yer verdi, “İyi: Bir gıdanın deneyimli ve yetkin kişiler tarafından teyit edilmiş aroması ve lezzeti, üreticisinin bilgi birikimini ve o gıdayı üretmek için gereken üretim girdi ve yöntem seçimlerini yansıtır. Söz konusu girdi ve yöntemler gıda ürününün doğallığını hiçbir koşulda bozamaz.

TEMİZ

Temiz: Çevreye saygılı olunmalıdır. Tarım, hayvancılık, gıda üretim, pazarlama ve tüketim süreçlerinin tümünde sürdürülebilir uygulamalar ciddiyetle gözetilmelidir. Zincirin her aşamasında ekosistemler ve biyoçeşitlilik korunmalı gerek üreticinin gerekse tüketicinin sağlığı en ön planda tutulmalıdır.

ADİL

Adil: Üretim süreçlerinde sosyal adalet ve çalışma koşulları insana ve haklara saygılı olmalı ve dengeli bir ekonomi sürdürülerek emeğe uygun bir ödül sistem içermelidir. Sistem bireye saygı, dayanışma, kültürel çeşitlilik ve geleneklerin korunmasına dayalı olmalıdır. İyi, Temiz ve Adil kalite, daha iyi bir geleceğin garantisidir. İyi, Temiz ve Adil kalite, bir çağdaşlık hareketi ve günümüz gıda sistemini iyileştirecek bir araçtır. Seçimleri ve bireysel davranışlarıyla herkes İyi, Temiz ve Adil kalitesine katkıda bulunabilir”

Damla YELTEKİN

 

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler