TARİHİ ALAN’DA BEKLENTİ

14 Nisan 2016 11:21
TARİHİ ALAN’DA BEKLENTİ

TARİHİ ALAN’DA BEKLENTİ

Başbakan eski Yardımcısı ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı M. Cumhur Ersümer demiş ki “ iktidarın ne kadar yeterli olduğu tartışıldığı gibi, muhalefetin de ne kadar yeterli olduğu tartışılıyor. Yeni bir yol arayışı var”

Sayın Ersümer, yol arayışı olduğunu yıllardır söyler ama bir türlü yol da bulunamaz. Bu sefer hedefi biraz geniş tutarak muhalefet için de ‘boşluk var’ demiş.

Yol nerede birleşecek sayın bakan?

Millet iradesi ortada…

TARİHİ ALAN’DA BEKLENTİ

Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanla ilgili beklentilerin ne kadarı karşılandı, ne kadarı karşılanmadı ? Soru bu. Alanda uygulama imar planı yapıldı mı, yapılmadı mı? Bu da başka bir soru. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, yarımada’da köy içine karışma yetkisine sahip mi değil mi? Bu da resmi makamlar tarafından merak edilen soru?

Alan Başkanlığının dokunulmazlığı var mı yok mu?

Bu soruyu kim yöneltti,  hatırlayamıyorum.  Ama kim sormuşsa belli ki,  milletvekili dokunulmazlığını kısmi olarak kaldırılması tartışmalarından eklenmiş. Tartışılan Alan Başkanlığı değil ki. Niye durduk yerde Alan Başkanlığını konuşuyoruz. Tartışılacak mevzu mu kalmadı, gazeteciler kendine malzeme mi bulamıyor (!) kalkmış, Alan Başkanlığı ile ilgili olumsuz haber yapıyorlar?

Yarımada’da köy içine kim karışırsa karışsın. Basının üzerine vazife mi (!) de kalkmış sorguluyorlar. Alçıtepe’ye yapılacak sağlık ocağı neredeyse 1 yıldır, yetki kaosundan ötürü Özel İdare’nin yatırım planlamasında bekliyormuş.

Beklesin canım, acelesi ne? Bunca zaman beklemiş zaten.. Biraz daha beklensin. Fulü bir şey kalmasın. Hem niye ikide bir bu mesele gündeme geliyor ki.

Uygulama imar planı… Niye bu kadar ilgilenilir anlamış değilim (!) açıkçası. Öyle plan hazırlamak pat diye iki günde hal olmaz ki.  Önce şartname hazırlanacak. En küçük ayrıntıyı dahi dikkat edilmesi lazım. Sonra Ankara’ya gidecek, ihale açılacak. Dediğim gibi oldu bittiye gelecek iş değil.

Geç olsun ama güç olmasın.

İki, hatta üç kez törenler yapıldı yarımada’da. Bir sürü zaman kaybı demek.

Bizim yerel basında kalkmış, alan başkanlığını eleştiriyor…

Yahu biraz insaflı olun.

Kurulalı kaç yıl oldu ki başkanlık…

Gerçekten bizim yerel basını anlayamıyorum…

Çıkardıkları gürültü Ankara’da yankılanıyormuş. Kültür Turizm Bakanlığı da doğal olarak merak ediyor yerel basının çıkardığı gürültüye.

Bizimkilere diyorum; yapmayın etmeyin. Bakanlığın uğraşacağı onca iş var.

Kesin gürültüyü…

Bırakın Alan başkanlığını…

Eğer malzeme arıyorsanız doğru dürüst muhabir çalıştırın…

Yalan (!), yanlış (!), hatalı haber (!) yaptırmayın patronlar…

 

VAY BE…

Paralel yapılanmanın Çanakkale’deki ayakları sökülmeye başlandı.İddialar vahim. Daha önce himmet paraları ile sınırlı diye düşünüyorduk. Son operasyonla ilgili Dardanos’ta en değerli tarım arazisinin cemaate peşkeş çekildiği gibi iddialar konuşuluyor. Tarım-Tapu düğümünün çözülmeye başlandığı gibi bir takım iddialar. Şeytanın bile aklına gelmeyeceği işler yapıldığı iddia ediliyor.

Saçı bitmemiş yetimin hakkı olan, ne yenilip içilmişse, bütün bunların ortaya çıkarılması lazım.

MHP’Lİ DEMİRBAŞ’A TEKLİFİM

MHP’nin Çanakkale Belediye Meclisi Üyesi Ufuk Demirbaş, pek yakında CHP saflarına dahil olur mu bilmem. Parti yönetimi kendisinden rahatsız. Kime sorsam; şikayetler, eleştiriler parti binasına bile sığmaz olmuş. Sosyal medyada her gün yeni bir şeyler yazılıyor,  istifa mekanizması işlesin istiyor. İhraç olursa temsiliyet kalkacak. O yüzden ‘kendiliğinden istifa etsin ‘ diyorlar.

Nedir MHP’lileri bu kadar çıldırtan sebep? Demirbaş ile ilgili bu rahatsızlık niye?

Bugüne kadar CHP grubu ile ortak hareket ettiğini,  başkana destek verdiğini biliyoruz ama pilav ve HDP rengi tartışmalarında CHP’li başkana destek attığını açıkçası bilmiyordum. Demirbaş’ın destekleri MHP’nin hassasiyetleri. Yani MHP’nin kırmızı çizgisi.

Parti yöneticilerini ayağa kaldıran sebep de buymuş meğer.

Neyse, “Ben artık meclise gelmekten sıkıldım, her gün pilav, şimdi de mor renk.” diye çıkış yapan Ufuk Demirbaş ile MHP’nin arasındaki mesele. Kim haklı, kim haksız çok da ilgilendiğim mevzu değil.

Ama MHP’li Ufuk Bey’in Çanakkale’de yaşayan birey olarak o toplantıdaki bir sözüne itirazım var. Her ne kadar sayın Demirbaş MHP’nin üyesi olsa da Çanakkale halkının temsil edildiği mecliste görev yapıyor. Dolayısıyla sözleri bağlayıcıdır.

Mesela diyor ki “Devletin bütün kurumları AK Partinin elinde, belediyenin de önüne geçebilecek projeleri koyabilecek imkana sahipler. Bir şeyler sunun, Çanakkale Belediyesi de bunu desteklesin.”

İşte buna el insaf derim.

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan “Çanakkale kıyı kesiminde bulunan resmi kurumları gelin bir teklifle şehir dışına çıkaralım. Boşalacak yerleri de halkın kullanımına açalım. Bu konuda belediye ilgili bakanlıklara resmi yazı göndersin. Ben de Ankara’da takipçisi olayım” diyeli kaç ay oldu? Turan aynı teklifi kaç defa yaptı CHP’li belediyeye?

Belli ki Demirbaş’ın  bu teklif ve çağrılardan haberi yok. Haberi olsa ufku geniş (!), vizyon sahibi  bir meclis üyesi olarak “Birşeyler sunun” deme ihtiyacı duymazdı.

Demirbaş, CHP ile birlikte hareket ederken biraz da Ak Parti’de ne olup bitiyor, izleyip bir baksa.

Kepez’in SUKAP projesinde hibe krediyi kim sağlatmış, CHP’li başkana gidip sorsa. Gelibolu’ya gidip ‘Ak Parti ne yaptı’ diye sorgulasa. Çanakkale’nin CHP’li belediye başkanına “1 yıl boyunca siz gidip Ak Parti’ye bir proje sundunuz mu?” diye sorsa…

Meclis toplantılarına daha bir istekle gider diye düşünüyorum.

 

 

 

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler