TROYA MÜZESİ’NDE MÜZE KİTİ (16.09.2021)

16 Eylül 2021 09:53
TROYA MÜZESİ’NDE MÜZE KİTİ (16.09.2021)

Müze Kiti Projesi'nin 5’inci adımı Troya Müzesinde gerçekleşecek. Proje kapsamında öğretmenlere, kültürel miras, Batı Anadolu coğrafyası, Ege medeniyetleri kültür ve tarihi, Batı Anadolu'da yaşam biçimleri, ticaret, sanat ve zanaat ve de müze eğitimi verilecek.

Müze Kiti Projesi’nin 5’incisi Troya Müzesi’nde gerçekleşecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Komet Kültür ve Sanat Projeleri işbirliği ile gerçekleştirilen Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti Projesi, kültürel miras, Batı Anadolu coğrafyası, Ege medeniyetleri kültür ve tarihi, Batı Anadolu'da yaşam biçimleri, ticaret, sanat ve zanaat ve de müze eğitimi konularını kapsıyor. Öncelikli olarak ortaokul öğretmenleri için tasarlanmış olan Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti Öğretmen Eğitimi 16-17 Ekim 2021 tarihlerinde Troya Müzesi ve Troya Ören Yeri'nde gerçekleşecek. Eğitim, Çanakkale ve çevre illerde T.C. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul ve liselerde görev yapan tüm devlet okulu öğretmenlerine açık olacak. 16-17 Ekim 2021 tarihleri arasında, 09:30-15:00 saatlerinde gerçekleşecek olan proje için son başvuru tarihi 8 Ekim 2021 ve kontenjan ise 200 öğretmen ile sınırlı.

MÜZEDE ÖĞRETMEN EĞİTİMİ

Öncelikli olarak ortaokul öğretmenlerine yönelik tasarlanmış olan Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti Projesi, müze deneyimini sınıf içinde başlatan, müzede devam ettiren ve edinilen bilgilerin yeniden sınıfta pekişmesini sağlayacak olan bir tasarıma sahip. Troya Müzesi ve Ören Yeri’ni ele alan diyalog temelli bilgi kartlarından ve etkinliklerden oluşan müze kitinin nasıl kullanılacağına dair hem teorik hem de pratik bilgileri, 10 saatlik bir eğitim sonunda edinen ortaokul ve lise öğretmenleri ile gerçekleştirilecek. Eğitim ve kit sayesinde öğrencilerine Troya Müzesi ve Ören Yeri’nin kültürel mirasın önemini aktarabilecek ve Troya Müzesi ve Ören Yeri’nde rehberlik etme becerisini kazandırma hedeflidir.

 Troya Müzesi Ve Ören Yeri Müze Kiti Hediye Edilecek

Troya Müzesi ve Troya Ören Yeri’nde gerçekleşecek olan 5 saatlik rehberli tura ve Troya Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek olan 5 saatlik teorik eğitime katılarak eğitimi tamamlayan öğretmenler eğitimin sonunda ücretsiz olarak birer adet Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti sahibi olacak. Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti; müze deneyimi öncesi sınıfta ele alınacak ders içerikleri ve etkinlikleri, zaman çizelgesi, müze deneyimi kartları, destekleyici görseller, müze ve ören yeri krokisi, müze deneyimi sonrası etkinlikleri ve öğrenci kitapçığından oluşuyor. Öğretmenlerin sınıflarında bulunan öğrenci sayısı kadar, öğrenci kitapçığı, müze krokisi ve etkinliklerden oluşan öğrenci Kiti ise öğretmenlerin bağlı oldukları okullara imza karşılığı gönderilecek.

 

200 kişi ile sınırlı olan eğitim kontenjanı, Troya Müzesi Konferans Salonu’nun pandemi nedeniyle 100’er kişilik iki grup olarak yapılacak. Ücretsiz eğitimlerde, konaklama, ulaşım ve diğer harcamalar ise öğretmenlere ait olacak.

 

EĞİTİM TARİH VE SAATLERİ:

 

  1. Grup (100 öğretmen)

 

16 Ekim 2020

09:30- 10:00- Troya Müzesi / Kayıt

10:00-15:00- Troya Müzesi Konferans Salonu / Teorik Eğitim

 

17 Ekim 2020

10:00-12:00- Troya Müzesi Rehberli Tur

13:00-15:00- Troya Ören Yeri Rehberli Tur

 

  1. Grup (100 öğretmen)

 

16 Ekim 2020

09:30- 10:00- Troya Müzesi / Kayıt

10:00-12:00- Troya Müzesi Rehberli Tur

13:00-15:00- Troya Ören Yeri Rehberli Tur

 

17 Ekim 2020

10:00-15:00- Troya Müzesi Konferans Salonu / Teorik Eğitim

 

 

KOMET KÜLTÜR VE SANAT PROJELERİ

Komet Kültür ve Sanat Projeleri, Türkiye’de kültürel mirası ve sanatı anlama, sevme ve dolayısıyla koruma ve çoğaltma kültürünün yerleşmesini destekleyici, yetişkinler ve çocuklar ile kültürel miras ve sanat arasında bir köprü vazifesi görmeyi amaçlayan projeler üreten bir kurumdur.  

KEYİLİ VE VERİMLİ, MÜZE DENEYİMİ

Komet Kültür ve Sanat Projeleri; kültür, sanat ve tarih konularında müze atölye programları, sergi tasarımları ve çok çeşitli projeler gerçekleştirirken, bu projelerin başında öğretmenler, öğrenciler, aileler, yerli ve yabancı ziyaretçilere yönelik hazırlanan kapsamlı müze eğitim kitleri geliyor. Müze Kiti Projesi adıyla hazırlanan müze eğitim kitleri, okullarla müzeler arasındaki ilişkileri kuvvetlendirmeyi ve müze deneyimini ziyaretçiler açısından çok daha anlaşılır, keyifli ve verimli hale getirmeyi hedefliyor.

UZUN VADELİ MÜZE PROJESİ

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile yürütülen Müze Kiti Projesi genel hatlarıyla müze gezme deneyimini aktif bir öğrenme sürecine dönüştürürken, müzenin içeriksel ve küratoryel bağlamını anlaşılır kılmayı hedefleyen çok adımlı ve uzun vadeli bir eğitim projesi. Müzeyle ilişki kuran okul ve öğrenci sayısının artmasına, müzelerin birer deneyim/eğitim alanı olarak etkin bir biçimde kullanılmasına ve müze bilincinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleniyor. Bununla birlikte, yaşadığımız coğrafyanın kültür ve sanatına ait eserlerin ve tarihinin bilinirliğini arttırarak çocukların ve yetişkinlerin kültürel mirasımıza olan bakışını ve yaklaşımını geliştirmeyi de amaçlıyor. Müze kitlerinden faydalanan tüm öğretmen ve öğrenciler, müze koleksiyonlarındaki eserleri veya ören yerlerini bağlamları çerçevesinde kapsamlı şekilde kavrıyorken, kitlerde bulunan eğlenceli hikayeler ve bilinmeyen detaylar ile aktif ve etkileşimli bir öğrenme süreci geçiriyorlar.

 

 

 

Damla YELTEKİN

Kaynak : kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler